NOVE UPUTE HZJZ-a
Autor: Zoran Čorkalo, 1. 10. 2021.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je 30. rujna nove Preporuke i upute koje se odnose na postupanje s oboljelima, bliskim kontaktima oboljelih i prekid izolacije i karantene

Posebnu je pozornost potrebno obratiti na sljedeće (citat iz Postupanja):

Uzimajući u obzir da je od drugog tjedna školske godine zabilježen veći udio novozaraženih u dobi 10-19 godina od uobičajenog, svaki učenik koji je izostao iz škole zbog bolesti pa i kada se primarno ne sumnja na COVID-19 (kod sumnje na običnu prehladu i običnu virozu, sumnje na alergiju, gastrointestinalne smetnje, upala uha ili bol u uhu, upala sinusa, bol u trbuhu, grlobolja, glavobolja, umor, pospanost, loše osjećanje, tek blago povišena tjelesna temperatura i sl.) treba se testirati te se može vratiti u školu nakon zaprimanja negativnog nalaza ili nakon preboljenja COVID-19 što je najranije 10 dana od početka bolesti.

Molim roditelje da budu oprezni u slučaju pojave navedenih simptoma i da se u slučaju nejasnoća oko postupanja obrate liječniku obiteljske medicine, odnosno našoj školskoj liječnici.

U novim se preporukama nalazi i važna uputa za duljinu trajanja samoizolacije (citat iz Postupanja):

Bliski kontakti* podliježu zdravstvenom nadzoru u karanteni/samoizolaciji u trajanju od 10 dana od zadnjeg bliskog kontakta sa zaraženom osobom.

Navedena uputa odnosi se i na učenike kojima je mjera samoizolacije već izrečena. Njima se mjera samoizolacije skraćuje s 14 na 10 dana tako da se naši neki učenici na nastavu u školu mogu vratiti 4 dana ranije.