PRVA MOBILNOST U ERASMUSOVU PROJEKTU M-LEARNING
Autor: Zoran Čorkalo, 14. 10. 2021.

Naše su se učiteljice Henrieta Herjavec Rubčić, Darija Odorčić Matijević i Martina Obad vratile sa svoje prve Erasmus+ mobilnosti koja se u projektu M-Learning održala u turskom gradu Karamanu. Cilj prve mobilnosti bio je upoznavanje partnera i partnerskih škola te dogovor oko budućih aktivnosti i posjeta školama. Osim naših učiteljica na mobilnosti je sudjelovalo po troje učitelja iz Španjolske, Njemačke, Francuske i domaćina iz Turske. Partneri iz Švedske su ovaj susret pratili online. Mobilnost je obilovala raznim aktivnostima. Naše su učiteljice posjetile brojne lokacije na kojima su imali digitalne zadatke. koje su rješavale putem različitih digitalnih alata. Posjetile su najstarije neolitsko nalazište Çatal Höyük koje je 2012. godine upisano na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Aziji. Çatal Höyük arheološki je lokalitet neolitičkog naselja u južnoj Anatoliji. Učitelji su pomoću pametnih telefona ili tableta na terenu fotografirali nalazište te su izradili digitalne zadatke za svoje učenike koje će u svojim školama upotrijebiti na nastavi. Posjetili su i najveći tropskoj muzej leptira u Europi te su izradili digitalne crteže i od njih izradili digitalne puzzle. Manazan, stari grad u stijenama, podjednako je fascinantan kao i Kapadocya koju su učitelji imali priliku upoznati iz balona i proučavajući nastanak tih prirodnih ljepota. Svoje su radove prezentirali video uradcima. Svoju su mobilnost započele i završile posjetom Istanbula te tamo također posjetile sve važnije znamenitosti. U partnerskoj školi u Karamanu dočekali su ih učitelji, ravnatelj škole i učenici koji su im pripremili program dobrodošlice uz turski čaj i kavu te sitne domaće delicije. Otpjevali su pjesme na  partnerskim jezicima, izradili zastavice i projekcije naših gradiva. Učitelji su imali priliku izraditi svoja imena i nazive škola, kaligrafijom ili krasopisom te posebnim stilom i tehnikom oslikavanja. Uokvirene slike su poklon turske škole partnerima u projektu. Učiteljica Henrieta imala je priliku prezentirati aplikaciju ClassDojo te pokazati primjere dobre prakse u ovoj aplikaciji, a koristi ju već četvrtu godinu sa svojim učenicima i roditeljima. Na kraju je dogovorena i sljedeća mobilnost u Švedskoj u sveučilišnom gradu Uppsali. Na mobilnost odlazi dvoje učitelja i četiri učenika iz svake partnerske škole. Veselimo se novim informacijama, iskustvima te znanjima koje će nam naše učiteljice uskoro prezentirati.