« Srpanj 2020 »

RASPORED ZVONJENJA

S LJUDEVITOM KROZ ARHIV
Autor: Zoran Čorkalo, 16. 2. 2020.

Hrvatski državni arhiv nalazi se u Zagrebu, na Marulićevu trgu 21, u prepoznatljivoj secesijskoj zgradi koju mnogi pamte kao staru zgradu Nacionalne i sveučilišne knjižnice. Učiteljica Henrieta je odlučila povesti svoj 3. a razred na izvanučioničku nastavu upravo tamo, u obilazak ove vrijedne državne institucije povezujući ga sa sadržajima iz Prirode i društva Naš zavičaj, Grad Zagreb - kulturno i obrazovno središte. Zahvaljujući autorici Dariji Hofgräff, autorici ove predivne slikovnice S Ljudevitom kroz arhiv, učenici su se na primjeren način i s oduševljenjem upoznali s poviješću Nacionalne i sveučilišne knjižnice, a danas Hrvatskim državnim arhivom. Upoznali su se s novim pojmovima, prekrasnim i impozantnim prostorijama kao što su Profesorska čitaonica  i Velika čitaonica. Učenicima se posebno svidjela priča o malenome Ljudevitu, o podrijetlu te značenju njegova imena. Dječak Ljudevit star šest godina, dolazi u obilazak Hrvatskoga državnog arhiva. Tamo se susreće s novim pojmovima, koji će mu konačno razriješiti dilemu što su to arhivi, a što knjižnice. Uz ugodno druženje s tetom Anom doznao je puno toga o zgradi Hrvatskoga državnog arhiva kao i o važnosti povijesnih dokumenata koji se tamo čuvaju. Slikovnica je namijenjena uzrastu od 6 do 10 godina kao i svima onima koji još nisu posjetili Hrvatski državni arhiv.