DAN PLANETA ZEMLJE
Autor: Zoran Čorkalo, 23. 4. 2021.

​

Danas, 22. travnja naši su učenici obilježili Dan planeta Zemlje. Odlučili smo urediti naš školski vrtek i unijeti malo zelenila, vedrine i pozitive u svakodnevni školski život. Vrijedne male ruke posadile su začinske i ljekovite biljke te nekoliko krasnih cvjetnica. Sunce i zabavan rad u vrtu svima su izmamili osmijehe. Snimali smo se i za Zagrebačku panoramu. Rekli su nam da smo pravo osvježenje u moru sumornih vijesti i da gradu treba više ovakvih događanja i akcija. Ovo je bio jedan od zadataka u okviru projekta Wonders of water in science and nature. Lijepo je bilo danas sudjelovati u ovoj akciji uređenja školskog okoliša. Osjećala se suradnička atmosfera i zajedništvo svih učenika i učitelja škole.

Dan planeta Zemlje prvi je puta obilježen 22. travnja 1970. u SAD s početkom buđenja svijesti o očuvanju okoliša i utjecaja ljudskog djelovanja na prirodu. Američki senator Gaylord Nelson godinu dana prije zgrozio se nad posljedicama izljeva nafte uz obalu Kalifornije te je, vrativši se u američki parlament, izborio da se 22. travnja proglasi nacionalnim danom proslave planeta Zemlje.

Ujedinjeni narodi proglasili su 2009. godine 22. travnja Međunarodnim danom majke Zemlje. Danas se dan obilježava u cijelom svijetu, svake godine s posebnim fokusom, ali uvijek jednakim ciljem – razmišljanjem i djelovanjem u smjeru smanjenja čovjekovog štetnog učinka na okoliš.

Prilog o obilježavanju Dana planeta Zemlje emitiran je u HRT-ovoj Zagrebačkoj panorami. Klikom na poveznicu možete pogledati prilog.