Mađarski jezik za učenike mađarske nacionalnosti

U osnovnoj školi Ivana Gundulića već se od 1996. godine školuju učenici mađarske nacionalnosti ili mali Mađari čiji roditelji rade u Hrvatskoj.

Učenici se po   takozvanom  „modelu B“  školuju u dvojezičnom kombiniranom razrednom odjelu od 1. do 4. razreda.

Za  te je učenike  organizirana cjelodnevna nastava.

Broj se uključene djece  tijekom godina mijenjao, tako da smo povremeno imali jedan ili dva razredna odjela.

Roditelji iz grada Zagreba smatrali su da  djeca trebaju proći dvojezično školovanje kako bi se bez poteškoća mogli uključiti u program hrvatskih škola nakon 4. razreda.

Nastavni plan i program  škola  je dobila 1997.godine.

Nastavni predmeti na mađarskom jeziku : mađarski jezik, priroda i društvo, glazbena kultura.

Na hrvatskom jeziku održava se nastava hrvatskog jezika, matematike, likovne kulture i tjelesnog odgoja.

Udžbenike smo do sada sami nabavljali iz Mađarske, ali sada postoje i neki hrvatski udžbenici prevedeni na mađarski jezik. Učenici su uključeni u redovnu nastavu engleskog jezika, te izbornu nastavu vjeronauka i njemačkog jezika, kao i ostali vršnjaci.

Redovito pohađaju školu u prirodi, te sve oblike izvanučioničke i terenske nastave. Sudjeluju u svim aspektima života i rada škole.

Za mađarske predmete zadužene su učiteljice Hajnalka Draganić i Katalin Urkom-Lorencz. Nastavu njegovanja mađarskog izvodi učiteljica Hajnalka Molnar.

U školi se obilježavaju i svi mađarski nacionalni praznici. Obično organiziramo priredbe s tradicionalnim plesovima, glazbom, a često i kulinarskim specijalitetima.

Nakon završenog 4. razreda učenici  nastavljaju školovanje po “ modelu C“- njegujući  mađarski jezik i kulturu. Oni dolaze iz cijelog Zagreba. Osim mađarskog jezika učenici uče o mađarskoj povijesti, o nacionalnoj kulturi i geografskim obilježjima. Također su uključeni u brojna događanja  koja u gradu organizira Mađarsko kulturno društvo i Zajednica Mađara grada Zagreba.

Naši su učenici uključeni i u mađarski skautski odred „Nikola Zrinski“, a zahvaljujući voditelju Liki Janošu i našem profesoru Dubravku Furlanu.

Uspješna suradnja ostvaruje se i s dječjim vrtićem „Potočnica”, koji također ima dvojezični hrvatsko-mađarski program, a čija djeca najčešće nastavljaju školovanje u našoj školi.

Nekoliko godina za redom vrlo smo uspješno sudjelovali s učenicima na međunarodnom natjecanju u recitiranju na jeziku nacionalnih manjina u Osijeku. Surađujemo i s mađarskim veleposlanstvom i njihovim kulturnim atašeom , koji redovito posjećuje našu školu.

Posljednjih šest godina ostvarujemo uspješnu međunarodnu suradnju s mađarskom školom Budai Varoskapu iz Pečuha. Skupine učenika međusobno se posjećuju i dopisuju, a nastavnici razmjenjuju stručna iskustva. Prošlih su godina mali Mađari bili naši gosti u  školi  prirode na Sljemenu i u Crikvenici, a mi njihovi gosti po ljeti na Balatonu. Prije tri godine prijatelji su nam postali i učenici iz škole Szoboszlόi Úti Általanos iz Debrecena , s kojima sudjelujemo u zajedničkom europskom projektu o prirodnim, kulturnim i nacionalnim vrednotama naših zemalja, međunarodnom natječaju u čitanju lektire na engleskom jeziku i sl.

2016. godine velikom smo svečanošću obilježili dvadesetu godišnjicu postojanja dvojezičnog oblika školovanja u našoj školi.

Učionice manjiskih jezika na otvorenome

U subotu 30.9.2023. od 10 do 13 sati u parku Zrinjevac jezične radionice i nastup učenika koji pohađaju nastavu na manjinskom jeziku u Zagrebu.
Dođite, družite se s nama, naučite nove riječi, upoznajte naš rad!

:: opširnije ::

objavio: Vjera Barbir Alavanja  datum: 27. 9. 2023. 12:21